W dzisiejszych czasach, popyt na nowoczesne domki ogrodowe szybko rośnie i nie jest to dla nikogo zaskoczeniem. Dzieje się tak, ponieważ domek ogrodowy to doskonały dodatek do Twojej działki, który zwiększa komfort przebywania na świeżym powietrzu, jednocześnie maksymalizując przestrzeń życiową dla rodziny. Od wzmocnienia atrakcyjności wizualnej i powierzchni do tworzenia prywatnej strefy, domki ogrodowe to dobry wybór z wielu różnych powodów.
Jednak, każdy dostawca konstrukcji drewnianych wie, że kluczem do udanego i długowiecznego projektu jest nie tylko jego właściwe zaplanowanie, ale również odpowiednia konserwacja. Aby pomóc Ci jak najlepiej wykorzystać swoje nowe pomieszczenie ogrodowe, przygotowaliśmy 4 wskazówki, dotyczące konserwacji domków ogrodowych, które każdy powinien znać przed rozpoczęciem prac budowlanych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej zaopiekować się swoim domkiem ogrodowym tak, aby przetrwał lata.
Kupując nowoczesny domek ogrodowy dla siebie i swojej rodziny, wiele osób często zastanawia się, ile taki budynek im posłuży. Prawda jest taka, że każdy dostawca poda Ci inną liczbę. Niektórzy twierdzą, że żywotność drewnianych konstrukcji ogrodowych wynosi 25 lat, a inni mówią, że może to być nawet 100 lat. Jednak odpowiedź jest prosta: im lepiej zaopiekujesz się swoim domkiem ogrodowym, tym dłużej Ci posłuży. Wysokiej jakości budynki ogrodowe od renomowanego producenta są trwałe, ale pamiętaj również o własnym wkładzie w jego żywotność.
Pamiętaj, że drewno to naturalny materiał, a Twój domek ogrodowy jest wystawiony na działanie żywiołów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Tak więc, jego szanse na długowieczność nie zależą tylko od jakości drewna – Ty też musisz odegrać swoją rolę. Dlatego, warto jest przyzwyczaić się do konserwacji. Przygotuj się na zakasanie rękawów i kilka godzin regularnej pracy przy swoim domku w ogrodzie. W ten sposób, radykalnie poprawisz żywotność swojego budynku ogrodowego i będziesz mógł czerpać radość z jego korzyści przez długie lata.
Większość domków ogrodowych jest fabrycznie malowana: drewno przy użyciu specjalnych środków ochronnych jest zabezpieczone przed rozwojem pleśni, grzybów, gnicia i owadami, a następnie nakładane są dwie lub trzy warstwy wybranego koloru farby. Możesz samodzielnie wykończyć budynek, ale jeśli się na to zdecydujesz, to w ciągu pierwszych trzech miesięcy od momentu postawienia domku ogrodowego używaj tylko specjalnych produktów.
Jednym z nich jest środek do ochrony drewna przed butwieniem, który odpycha wodę i pozwala naturalnemu drewnu oddychać. Wypróbuj szybkoschnący preparat do konserwacji drewna – należy pozostawić go do wyschnięcia na 24 godziny przed nałożeniem kolejnego wykończenia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nałóż dwie warstwy środka zapobiegającego gniciu drewna.
Następnie, Twój budynek będzie gotowy do wykończenia farbą lub bejcą. Możesz nakładać taki środek za pomocą wałka lub pędzla, aby uzyskać najlepsze wykończenie. Na rynku jest wiele produktów do malowania drewna i często nie wiesz, (kablelis) jaki wybrać. Jednak najlepsze są środki na bazie naturalnych składników, takich jak woda czy olej. Oprócz tego, szeroko polecane są farby lub bejce na bazie rozpuszczalników. Pamiętaj, aby przed każdym takim zabiegiem dokładnie oczyścić drewnianą elewację przy użyciu wody z mydłem (lub innego delikatnego środka czyszczącego) i gąbki.
Aby Twój domek ogrodowy przetrwał lata, należy przeprowadzać regularne kontrole. Oto elementy, które trzeba systematycznie sprawdzać:
Całe drewno porusza się, dlatego prawie na pewno zauważysz rozszerzanie i kurczenie się drewnianej elewacji z sezonu na sezon z powodu zmian temperatury i wilgotności powietrza. To naturalne, że drewno to robi, niezależnie od tego, jak dobrze o nie dbasz. Ale powinieneś to monitorować podczas sprawdzania budynku.
Rozszerzanie i kurczenie się budynku oznacza, że od czasu do czasu może być konieczna regulacja drzwi i okien. Ten prosty proces obejmuje dokręcanie lub luzowanie zawiasów, aby upewnić się, że mocowania są bezpiecznie zamocowane w otworach budynku.
Upewnij się, że nie ma blokad w rynnach lub rurach spustowych, aby zapobiec gromadzeniu się wody na dachu.
Jeśli często znajdujesz parę wodną w drewnianym pomieszczeniu, jest to pewny znak, że nie ma czystej wentylacji. Otwórz okna, aby to naprawić i zapobiec gromadzeniu się pleśni.
Jedną z najważniejszych czynności jest, aby uważnie obserwować swój domek ogrodowy – tak, aby zobaczyć, jak zachowuje się drewno. Po trzech latach może być konieczne nałożenie kolejnej warstwy konserwującej. Zależy to od tego, jak bardzo narażony jest budynek na działanie żywiołów i jak bardzo są one intensywne. Najlepiej użyć tej samej marki i koloru farby/bejcy, której użyłeś do pierwszej warstwy. Zwykle wystarczy jedna warstwa na cały budynek. Nie oszczędzaj na regularnym odnawianiu warstwy ochronnej na zewnętrznej części swojego budynku z drewna. Powinno się to robić co trzy, do pięciu lat. To klucz do długiego życia domku ogrodowego.
Drewno, pomimo krążących mitów, jest niezwykle trwałym i wytrzymałym materiałem. Wpływ na to ma jego naturalne pochodzenie oraz fakt, że struktura komórkowa tego surowca składa się z celulozy i ligniny, które wpływają na właściwości elastyczne i sprężyste domku ogrodowego. Co więcej, solidne drewno ma również niezwykłe cechy mechaniczne, które sprawiają, że budynek z niego zbudowany jest wytrzymały na wstrząsy sejsmiczne.
Na długą żywotność ma również wpływ to, że nowoczesne domki ogrodowe są zbudowane z myślą o trwałości. Prawie wszystkie produkty z drewna, które obecnie powstają, praktycznie nie wymagają regularnej konserwacji, aby utrzymać budynek w czystości i efektywnej funkcjonalności. Z tego powodu, domek ogrodowy jest zazwyczaj objęty 10-letnią gwarancją strukturalną. Jednak projekt, konstrukcja, konserwacja i wrodzone właściwości drewna zapewniają, że takie budynki mogą przetrwać od 30 do 50 lat (a w niektórych przypadkach nawet 100 lat), pozwalając na maksymalne wykorzystanie przestrzeni na zewnątrz.
Podsumowując, drewno to niezwykle trwały i wytrzymały materiał budowlany. Dowodem na to jest fakt, że do dziś możemy zobaczyć budynki drewniane (np.: kościoły z drewna) sprzed kilkuset lat. W dzisiejszych czasach są stosowane różne zabiegi, aby wzmocnić trwałość każdego domku ogrodowego. Najważniejsze jest to, aby wybierać tylko produkty najwyższej jakości od sprawdzonego dostawcy. Oprócz tego musisz się również nastawić na wkład własny w cały proces utrzymania domku ogrodowego. Do tego celu niezbędna jest systematyczna konserwacja: malowanie, mycie i kontrolowanie całego budynku. Wtedy będziesz miał całkowitą pewność, że Twój domek ogrodowy przetrwa lata.