Czy masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z naszymi ekspertami!
Potrzebują Państwo indywidualnej konsultacji?

O czym świadczą słoje drzewa?

Już od lat dziecięcych wiemy, że słoje drzewa oznaczają jego wiek. Jest jednak o wiele więcej rzeczy, o których może opowiedzieć pień drzewa, ozdobiony gęstymi, wąskimi słojami. Zapraszamy do podróży po lesie, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Słoje niektórych drzew, np. grabu czy jałowca, są bardzo kręte, tymczasem buk i olsza mają słoje bardzo pofalowane. Można to zaobserwować zwłaszcza na drzewach iglastych. Każdy słój foruje się w ciągu jednego roku i słusznie jest nazywany słojem rocznym.

W ciepłych krajach, gdzie zima i lato są jednakowo ciepłe, i ilość opadów jest stała, słoje drzewa są praktycznie niewidoczne. W tropikach słoje większości drzew zależą od pór deszczowych i suchych. Takie słoje zwane są przyrostem.

Czym bliżej centrum pnia, tym starsze są słoje, i na odwrót, czym bliżej kory, tym młodsze. Ilość słojów drzewa, w zależności od wysokości drzewa jest różna – czym wyżej, tym mniej słojów.

MN-medienos-rieves-3[1]

Wiek drzewa możemy zazwyczaj ustalić z według ilości słojów, chociaż czasami zdarza się podwójny słój, albo w ciągu roku nie wytworzył się żaden słój, np. po przycięciach drzew ozdobnych w dolnych częściach pnia słoje się nie wytworzą. Słoje mogą się również nie wytworzyć podczas bardzo suchego lata, lub jeśli drzewo jest słabo rozwinięte.

Grubość słojów drzewa nie jest jednakowa, a zależy od wieku, klimatu, warunków wzrostu. Za przykład niech posłuży topola, której słoje potrafią mieć nawet 1cm grubości, i bukszpanu, którego słoje mają zaledwie 1 mm.

Jeśli spojrzeć na pień drzewa, zauważymy, że bliżej centrum dorosłego drzewa jest kilka cienkich słojów, które to, dalej od centrum stają się szersze, a przy samej korze znowu się zwężają. Jednakże nie zawsze wygląda to właśnie w ten sposób, ponieważ wpływ mają także susze, zimne lato, szkodniki, mróz czy pożar.

Każdy słój składa się z dwóch części: wewnętrznej, będącej od strony centrum, jest ona bardziej miękka, czasami jaśniejsza i zwana wczesną; i zewnętrznej, będącej od strony kory, czasami ciemniejszej i zwanej późniejszą. Wczesny słój tworzy się na wiosnę, natomiast późny pod koniec lata.

Skomentuj


×